Cechy kamieni szlachetnych

Różnice między kamieniami szlachetnymi są wynikiem innego składu chemicznego oraz budowy krystalicznej. Każdy minerał ma jakąś indywidualna cechę, za pomocą której udaje się go odróżnić od innych kamieni. Wprawnemu oku znawcy wystarczą cechy, które można dostrzec gołym okiem, nie musi odwoływać się do badań rentgenowskich, czy analiz chemicznych. Minerały definiujemy, podając następujące dane: postać, przeźroczystość, barwę, połysk, przełam i twardość. Kryształy są najczęstszą postacią minerałów, sześciany rozwijają się w trzech kierunkach, słupy w jednym lub w dwóch, jednak możemy spotkać także zis rana i formy naciekowe. Minerały, tak jak i inne materiały, dzielą się na przezroczyste, półprzezroczyste i nieprzezroczyste. Do najważniejszych cech minerału należy jego barwa, przy czym rozróżniamy barwę właściwą oraz barwę rysy, jaką minerał zostawia na porcelanowej płytce, barwy te mogą się od siebie różnic. Wśród wielu rodzajów połysków wyróżniamy: matowy, metaliczny, półmetaliczny, diamentowy i szklisty. Łupliwość jest cechą charakterystyczną minerałów i określa ich zdolność do pękania wzdłuż określonych powierzchni, może on być: muszlowy, zadziorowy, nierówny. Za pomocą skali Mohsa określa się twardość minerałów.

Klasyfikacja kamieni ozdobnych

Często stosuje się wymiennie terminy kamienie szlachetne oraz kamienie ozdobne. Ogólnie termin kamienie szlachetne i ozdobne zarezerwowany jest dla kamieni używanych w jubilerstwie do wyrobu biżuterii, ozdób, galanterii, a także do wystroju wnętrz. Jednak nazwa kamienie szlachetne albo jubilerskie przynależy do szczególnie pięknych i drogocennych minerałów, które charakteryzują się wyjątkowym połyskiem lub barwą. Dzielimy je na trzy klasy, do pierwszej należy diament, szafir, rubin, czy szmaragd, do drugiej topaz, akwamaryn, ametyst, hiacynt, opal, a do trzeciej m.in. granat, kordieryt, turkus, kryształ górski, agat, bursztyn, perły, korale oraz piryt. Terminem kamienie ozdobne określa się mniej trwałe minerały, które służą do wyrobu galanterii oraz wszelkiego rodzaju pamiątek. Je również dzieli się na trzy klasy. Do pierwszej zaliczamy nefryt, labrador, jaspis, czy chryzokola, do drugiej lepidolit, selenit, onyks, grafit, do trzeciej alabaster, marmur, porfir, kwarcyt oraz inne. Podział na kamienie szlachetne i ozdobne jest umowny i zależy od częstości występowania danego minerału.

Kwarc

Kwarc jest jednym z najpospolitszych minerałów w przyrodzie. Kwarc tworzy skupiska kryształów lub występuje w zbitej postaci, zawsze w bliskim sąsiedztwie innych minerałów. Wykształciło się wiele jego odmian, do najpospolitszych należy kryształ górski, który jest bezbarwnym, przezroczystym słupkiem zakończonym piramidką, może osiągać nawet metr wielkości. Stosuje się go jako surowiec ceramiczny i szklarski, wykonuje się z niego także ozdobne przedmioty. Wśród barwnych odmian kwarcu znajdziemy także odmianę fioletową, zwaną ametystem, który występuje razem z kryształem górskim. Ametystu używa się do wyrobu naszyjników, pierścionków, bransoletek i kolczyków. Największe ilości tego minerału znaleźć możemy na Dolnym Śląsku. Złocistożółtą barwę ma cytryn, wykorzystuje się go w zdobnictwie. Występuje w okolicach Sobieszowa i Łomnicy. Chryzopraz jest zabarwiony naturalnie na zielono, zdarzają się też okazy o zabarwieniu niebieskim. Jest to jeden z bardziej cenionych w jubilerstwie kamieni, bardzo rzadko występuje na kuli ziemskiej. Najbardziej znane złoże znajduje się w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich.

Bursztyn

Bursztyn znalazł szerokie zastosowanie zarówno w jubilerstwie, jak i w medycynie. Kopalna żywica drzew iglastych zwana jest bursztynem, jantarem lub skucynitem. Tworzy formy nieregularne, jest ciałem bezpostaciowym, może występować zarówno w formie bryłek, jak i zacieków. Rozmiary mogą być różne – od małych kul, aż do większych form, największy znaleziony bursztyn miał 10 kg. Najczęściej bursztyn przybiera barwę żółtą, często kolor określa się, mówiąc o złotym, czy miodowym połysku. Zdarzają się formy mleczne, brunatne, czy czerwone. Do wyjątkowo rzadkich okazów należą bryłki o zabarwieniu zielonawym i niebieskawym. Przejrzystość bursztynu zależy od zawartości pęcherzyków powietrza wewnątrz kamienia, dlatego zdarza się, że może ona być różna wewnątrz jednego bursztynu. Minerały te znajdują zastosowanie głównie w jubilerstwie, czasem stają się częścią wystroju wnętrz, czy służą do produkcji wyrobów artystycznych. Najbardziej cenione są kamienie o jasnej barwie, dużej przejrzystości lub z dobrze zachowanymi szczątkami owadów wewnątrz. Występuje nad całym wybrzeżem Bałtyku.

Granaty

Granaty należą do najmodniejszych kamieni ozdobnych, ceni się je głownie ze względu na kolor. Granaty są krzemieniakami o złożonej budowie, są bardzo rozpowszechnione w przyrodzie, należą też do podstawowych składników skałotwórczych. Występują w formie kryształów, mają regularne kształty, rzadko można je spotkać w ziarnistych skupiskach. Granaty występują w wielu barwnych odmianach, zależy to od składu chemicznego minerału. Ciemnoczerwony, ciemnoróżowy lub wręcz czarny jest pirop, almandyn jest czerwony lub brunatno czerwony, spesartyn może być żółtawy lub brunatny, grossular jest jasnożółty do brunatnego, andradyt może być nawet zielonkawy, a gdy nasycenie tego koloru jest wysokie, staje się czarny. W zasadzie kamienie te mogą przyjmować wszystkie kolory, z wyjątkiem niebieskiego. Granaty, ze względu na swoje rozpowszechnione występowanie są powszechnie używane w jubilerstwie, przy czym należą do tańszych kamieni ozdobnych. Granaty występują powszechnie na kuli ziemskiej, najwięcej jest ich na Cejlonie oraz w Czechach, w Polsce jest ich najwięcej w Górach Izerskich i w Górach Sowich.

7100 m amerykanscy alpinisci anglicy annapurna ii annapurna iv atak na baszte atak na szczyt austriacy zdobywaja 8 tysiecznik baintha brakk broad peak middle bursztyn cechy kamieni szlachetnych cho oyu cztery obozy dhaulagiri dhaulagiri iv droga baueka faza biochemiczna formy kamieni ozdobnych gasherbrum i gaz i ropa gaz ziemny gestosc gazu zagadnienie gory zagadnienie gory p 10 zagadnienie gory p 11 zagadnienie gory p 12 zagadnienie gory p 13 zagadnienie gory p 14 zagadnienie gory p 15 zagadnienie gory p 16 zagadnienie gory p 17 zagadnienie gory p 18 zagadnienie gory p 2 zagadnienie gory p 3 zagadnienie gory p 4 zagadnienie gory p 5 zagadnienie gory p 6 zagadnienie gory p 7 zagadnienie gory p 8 zagadnienie gory p 9 granaty gyachung kang himalchuli jesienny sukces kangbachen kangchendzonga klasyfikacja kamieni ozdobnych kwarc lawina lhotse shar liptobiolity lodowiec lupki palne manaslu mineraly na nowych szlakach na nowym szlaku nefryt niewyjasniona tragedia nuptse oboz v odwrot ozokeryt paliwa plynne peak 29 perm podwojny sukces pola lodowe polacy polepszenie warunkow polski sukces pomoc porowatosc prosty jak jedynka przepuszczalnosc rakaposhi rekonesans sedymenty weglanowe sezon shisha pangma slaba forma spis wyposazenia szczegoly tragedii szturm torowanie drogi trasa trudnosci trzecia wyprawa trzeciorzed warunki powstawania zloz wegiel brunatny wloscy przewodnicy wschodnia gran p 10 p 11 p 12 p 13 p 14 p 15 p 16 p 17 p 18 p 2 p 3 p 4 p 5 p 6 p 7 p 8 p 9 wyprawa niemiecka wznowienie wyprawy yalung kang zamiec na mansalu zloza kredy zloza w karbonie znaczenie paliw plynnych znaczenie paliw stalych zwyciestwo i tragedia zywice kopalne zywnosc szturmowa